IZMANTOŠANA
Biofeedback metode ar augstu efektivitāti māca kontrolēt neveselīgos ķermeņa stāvokļus bez medikamentiem un blakusparādībām.
Biofeedback treniņu mērķis ir mazināt mūsu stresa reakcijas.
Biofeedback palīdz objektīvi atspoguļot Jūsu ķermeņa reakcijas relaksācijas vingrinājumu laikā, veicinot pašizpratni.
STRESA MĒRĪŠANA
Tādā veidā Jūs ne tikai uzzināsiet, kā veiksmīgi kontrolēt savu reakciju uz stresu, bet arī uzlabosiet savas darba spējas un pasargāsiet sevi no virknes ar stresu saistītām slimībām.
Vai STRESU var izmērīt ? – Stresa tests!
Vai STRESU var pārvaldīt? – Biofeedback!
Kā tas notiek ?
Vispirms tiek veikts psiho-fizioloģiskais STRESA TESTS, lai uzzinātu, kura no Jūsu ķermeņa sistēmām visizteiktāk reaģē uz stresu (piemēram, sirds ritms, muskuļu sasprindzinājums, elpošana, ādas temperatūra, ādas svīšanas reakcija).
Pēc tam Jūs mācāties apzināti kontrolēt šīs sistēmas.
Biofeedback palīdz objektīvi atspoguļot Jūsu ķermeņa reakcijas relaksācijas vingrinājumu laikā, veicinot pašizpratni.
Biofeedback metode būs efektīvāka, ja Jūs apvienosiet to ar relaksācijas metodēm, elpošanas vingrinājumiem, autogēno treniņu un psihoterapiju.
Muguras sāpes
Muskuļu sasprindzinājums un hroniskas muguras sāpes
Muskuļu sasprindzinājuma un muguras sāpju mijiedarbība
- Ja muguras lejas daļas muskulatūra nav pietiekami spēcīga, tad šī muskulatūra nevar nodrošināt vai nenodrošina pietiekami mugurkaula stabilitātes un stājas funkciju.
- Bieži novēro asimetriju starp muguras muskulatūras labo un kreiso pusi. Tas izraisa nepareizu mugurkaula noslogojumu, un līdz ar to seko muskulatūras sasprindzinājums.
- Kā muskuļu pastiprināta sasprindzinājuma sekas nepietiekamas vai neefektīvas stresa pārvarēšanas rezultātā rodas hroniskas muguras sāpes.
Biofeedback lietojums
Biofeedback lietojuma mērķis hronisku muguras sāpju gadījumā ir paškontroles iespēju akcentēšana un stiprināšana, un subjektīvās bezpalīdzības sajūtas, baiļu mazināšana no noteiktām kustībām, kā arī izvairīšanās pozu un saudzējošas stājas novēršana.
Pēc būtības Biofeedback metode hronisku muguras sāpju gadījumā tiek izmantota kopā ar:
- vispārējas relaksācijas treniņu,
- stresa pārvarēšanas stratēģijām,
- mērķtiecīgām tehnikām ar mērķi ietekmēt nepareizu stāju, muskulatūras disbalansu un paaugstinātu muskuļu sasprindzinājumu specifiskās muskuļu grupās.
Biofeedback treniņa elementi
- Muskuļu sasprindzinājuma statiski un dinamiski mērījumi (EMG mērījumi)
- Muskulatūras skenēšana
- Saudzējošo pozu identificēšana un mazināšana
- Darbs ar trigera punktiem
- Muskuļu sasprindzinājuma un muskuļu saīsinājuma diferencēšana
- Psihofizioloģiskā stresa profila izveidošana
- Stājas un kustību norises analīze
Migrēna
Biežākais galvas sāpju veids – migrēna
Migrēna ir otrs biežākais galvas sāpju veids pēc saspringuma galvas sāpēm. Saskaņā ar vienu pētījumu (Gobel 2004) apmēram 20–30 % pieaugušo cieš no migrēnas ar dažādu lēkmju biežumu, turklāt sievietes tas skar ievērojami biežāk.
Migrēna ir lēkmjveidīgas galvas sāpes, parasti vidējas vai stipras intensitātes. Migrēnas lēkmi parasti pavada slikta dūša un/vai vemšana, pastiprināts jutīgums pret gaismu, troksni. Sāpes parasti ir vienpusējas pieres un deniņu rajonā, pulsējošas. Tipiskos gadījumos sāpes pastiprina fiziskas aktivitātes, tā ka daudziem pacientiem lēkmes laikā ir nepieciešamība apgulties. Lēkmes ilgums var būt no dažām stundām (>=2 st.) līdz vairākām dienām (72 st.). Reizēm sāpju lēkmi ievada auras simptomi, kas izpaužas ar redzes traucējumiem, parestēzijām, valodas un sajūtu traucējumi.
Biofeedback treniņa ietvaros pacients iemācās apzināti sašaurināt temporālo (deniņu) artēriju, lai tādā veidā samazinātu migrēnas lēkmju smagumu un biežumu.
Kā var palīdzēt Biofeedback?
- Vazomotorais Feedback (atgriezeniskā saite) vai vazokonstrikcijas treniņš. Izmantojot šo metodi, tiek mērīts un vizualizēts pulsa tilpums temporālajā artērijā. Tādā veidā tiek noteikts asinsvada platuma apmērs. Treniņa mērķis ir ietekmēt asinsvada platumu. Sagaidāmais rezultāts it tāds, ka pacients pie pirmajām migrēnas lēkmes sākuma pazīmēm apzināti veic temporālās artērijas sašaurināšanu, tādējādi novēršot lēkmi.
- Rokas temperatūras Feedback (atgriezeniskā saite). Šī treniņa mērķis ir panākt perifērās ķermeņa temperatūras paaugstināšanos. Kāpēc? Tiek pieņemts, ka līdz ar perifēro asinsvadu paplašināšanos samazinās asins plūsma smadzeņu asinsvados. Tam vajadzētu ietekmēt lēkmes norisi. Jebkurā gadījumā šī metode izraisa atslābināšanos.
- EMG – Feedback. Metodes mērķis ir samazināt muskuļu sasprindzinājumu. Tiek uzskatīts, ka vispārēja muskuļu sasprindzinājuma samazināšana pozitīvi iedarbojas uz migrēnas lēkmju samazināšanu.
Zinātniskos pētījumos ir pierādīta Biofeedback metodes efektivitāte migrēnas ārstēšanā, un tā ir atzīta par iedarbīgu terapijas formu lēkmju biežuma mazināšanai, un līdz ar to samazinās medikamentu lietošanas biežums.
Pamatojoties uz to, ka Biofeedback metodei nav blakus efektu, tā ir īpaši piemērota pacientiem, kuri nepanes medikamentus vai cieš no to blaknēm.
Saspringuma galvassāpes
Saspringuma vai tensijas tipa galvas sāpes
Pastāv uzskats, ka apmēram 90% cilvēku kaut kad savā dzīvē piedzīvo saspringuma galvas sāpes.
Parasti sāpes sākas pakauša rajonā un var izplatīties pa visu galvu. Pacienti parasti tās raksturo kā trulas un spiedošas, vieglas līdz vidēji stipras. Pretstatā migrēnai pacienti akūtā sāpju perioda laikā var turpināt savas aktivitātes, bet, protams, sāpes darbojas kā pastāvīgs nepatīkams kairinājums.
Galvas sāpju lēkme var ilgt no 30 min līdz 7 dienām. Saspringuma galvas sāpes parasti ir epizodiskas, no vienas dienas mēnesī līdz 10 dienām mēnesī. Ja sāpes ir biežāk kā 15 dienas mēnesī tad tās var uzskatīt par hroniskām.
Saspringuma galvas sāpes izraisa saspringums plecu un kakla muskulatūrā. Muskuļu sasprindzinājuma cēloņi var būt ļoti dažādi:
- nepareiza mehāniska slodze,
- psihiski faktori, piemēram, stress, par maz miega, pārmērīga nikotīna lietošana, acu pārpūle, nepietiekams apgaismojums lasot, lasīšana bez brillēm (ja tās nepieciešamas), kakla skriemeļu locītavu artroze, zobu griešana.
Saspringuma galvas sāpju gadījumā biofeedback treniņi koncentrējas uz muskuļu saspringuma mazināšanu pieres un kakla–plecu rajonā. To, ka biofeedback metodei nav blakus efektu, īpaši novērtē cilvēki, kuri grib izvairīties no ilgstošas medikamentu lietošanas (piemēram, grūtnieces).
Kā var palīdzēt biofeedback treniņš?
Tinnitus
Ar biofeedback treniņu pret tinnitus.
Treniņa sastāvdaļas var būt, piemēram:
- sasprindzinājuma mazināšana, kas radies psihisko procesu un ķermeņa funkciju mijiedarbības rezultātā (psihofizioloģiskais sasprindzinājums),
- palīdzība ķermeņa procesu diferencētai apzināšanai, kuri citādi ir grūti vai vispār nav uztverami,
- individuāls sasprindzinājuma un relaksācijas mijas treniņš,
- psihofizioloģisko kopsakarību izskaidrošana un demonstrācija, piemēram, stresa ietekme uz ķermeņa reakcijām.
Kustību traucējumi
Biofeedback metodes lietojums kustību traucējumu rehabilitācijā
Psihofizioloģiskā (Biofeedback) treniņu metode var palīdzēt cilvēkiem ar kustību traucējumiem atgūt vai uzlabot motoro nervu šūnu funkcijas galvas smadzenēs, smadzeņu stumbrā un muguras smadzenēs, kas var palīdzēt uzlabot kustības skartajos nespēcīgajos locekļos.
No sākuma Biofeedback treniņa laikā pacientam lūdz veikt iedomātas (iztēlotas) kustības nekustīgajās vai vāji funkcionējošās ekstremitātēs. Izmantojot datorprogrammu, uz ekrāna atspoguļojas EMG (elektromiogrāfijas) neironālo signālu vizuāla reakcija, kas ir sasniegusi mērķa muskuļus.
Pacientam var būt nepieciešams atkārtot uzdevumu, lai „atrastu ceļu”, kādā veidā nervu signāls sasniedz muskuļus. Tiklīdz ir atrasts „neitrālais ceļš”, terapeits liek pacientam padarīt EMG līkni augošu. Tas var notikt, tikai pastiprinot motoro signālu, kas sasniedz muskuli. Tomēr tā dēļ, ka pacients var nesajust šo signālu vai signāla variācijas var būt pārāk niecīgas, lai uzreiz tiktu sajustas, kustīgā līkne uz ekrāna nodrošina nepieciešamo signāla pastiprināšanu, lai notiktu mācīšanas process.
Biofeedback ir interaktīvs process, kurā Jūs un Jūsu terapeits/treneris var skaidri redzēt, ko Jūsu ķermenis dara noteiktos apstākļos. Jūs kopā ar terapeitu/treneri varat izmantot šo informāciju, lai noteiktu Jūsu muskuļu darbības traucējumus un kopā ar uzvedības korekcijas metodēm un rehabilitāciju tos koriģētu. Bet pat tad, ja signāls ir par vāju, lai pacients to sajustu, tas var atspoguļoties uz ekrāna. Vienā nodarbībā iegūtais kontroles līmenis kalpo par starta punktu nākamajai nodarbībai.
Biofeedback treniņam tiek izmantots drošs, sāpes neradošs elektronisks aprīkojums, lai vizuāli un/vai audiāli atspoguļotu fizioloģiskās sistēmas darbību. Lai reģistrētu muskuļu sasprindzinājumu, virs muskuļiem tiek piestiprināti sensori. Jūsu muskuļu radītais signāls tiks pastiprināts un parādīts Jums uz datora ekrāna tā, lai Jūs varētu (a) iemācīties pazīt savstarpējo saistību starp sajūtu, ko rada muskuļi, un faktisko sasprindzinājuma līmeni muskuļos un (b) iemācīties ātri kontrolēt to sasprindzinājumu un atslābumu.
Biofeedback (BFB) metodes indikācijas: parēzes un paralīzes
- Pēc insulta* ar rokas un vai kājas kustību traucējumiem
- Pēc galvas smadzeņu traumām* ar rokas un vai kājas kustību traucējumiem
- Pēc muguras smadzeņu traumām
- Bērnu cerebrālā trieka*
- Perifērie kustību traucējumi
(*pacientiem jābūt ar saglabātām mācīšanās spējām un motivāciju)